חיסון פעיל או מוחלש – מה ההבדל?

בימים אלה אנחנו עדים למידע לא נכון לגבי חיסונים והגיע הזמן להבין אחת ולתמיד מהו חיסון ומהם סוגיו, וכיצד הוא פועל. המערכת החיסונית שלנו נחשפת כל הזמן לחיידקים, זיהומים ונגיפים והיא פועלת כל שעות היממה על מנת להגן עלינו מהם. היא עושה זאת על ידי מנגנון תאי החיסון שבולמים את התפשטות המחלה תוך כדי יצירת חומת מגן נגד הפתוגן – מחולל המחלה. היא רושמת בזיכרונה את פרטי הפתוגן ו"מתכנתת" את הגוף לזהות אותו בפעם הבאה ולזכור כיצד נלחם נגדו בעזרת הנוגדנים שייצר נגדו. יש שתי דרכים להיחשף לפתוגנים – הידבקות במחלה וחיסון. 

מהו חיסון?

חיסון וידע הם הדרך של הרפואה והמדע לעשות היכרות לגופנו עם מחלות קשות בצורה שתגרום לו להפעיל את המערכת החיסונית וליצור נוגדנים בצורה מלאכותית. כלומר, במקום לעשות היכרות עם נמחלה בצורה טבעית על ידי הדבקה שעלולה לגרום לתוצאות קשות ולסיבוכים, הוא עושה לגוף את ההיכרות עם הפתוגן בצורה אחרת בחיסון פעיל או מוחלש. גם חיסון יוצר בגוף מנגנון זיכרון לפעם הבאה שהוא נתקל בפתוגן זה ולכן חשיבות החיסון עצומה. 

אילו חיסונים יש?

  • חיסון פעיל

חיסון פעיל הוא חיסון שמחקה את ה"הידבקות" והחשיפה למחלה כדי ליצור את הזיכרון החיסוני אבל מבלי שיחלו במחלה עצמה. בחיסון זה נותנים נגיף מוחלש או מומת כדי שהגוף יתרגל אליו ויכיר אותו. החיסונים המוכרים ביותר בשיטה זו הם החיסונים שאנחנו מכירים מילדות כמו רוטה ופוליו.

  • חיסון סביל

חיסון שנותן לגוף את הנוגדנים עצמם ומלמד את הגוף להכיר את המבנה שלהם ולייצר אותם בעצמו. זה חיסון טבעי שאמא נותנת לעובר שלה, למשל, או שנותנים למי שמערכת החיסון שלו חלשה מדי.