אפזיה

המשמעות של אפזיה היא פגיעה ביכולת הדיבור של האדם לאחר התרחשות אירוע מוחי. כאשר האירוע המוחי בצד שמאל של המוח, הוא צפוי להשפיע על יכולות הביטוי והשפה של האדם, זאת בהתאם לחומרת האירוע המוחי.

כדי להשיב את יכולת הדיבור לרמה שתאפשר התנהלות תקינה בחיי היומיום, יהיה צריך ליצור חיווט חדש במוח ולהכשיר אותו באמצעות טכניקות שונות. כך קשרים עצבים חדשים ייווצרו והשיקום יהיה ממשי. זאת על פי ההבנה של נוירופלסטיסיות.

הגורם העיקרי של אפזיה – אירוע מוחי

אפזיה צפויה להתרחש כאשר ישנו אירוע מוחי ובו התרחשה פגיעה בחלק במוח שאחראי על הבנת שפה וכושר הביטוי. מכון שיקום מוביל יוכל להציע לכם את האפשרות לעבור הליך שיהיה מתאים הן לאפזיה מוטורית והן לאפזיה סנסורית, כדי לספק לכם שיפור מהותי בשלל תפקודים הקשורים לשפה ולכושר הביטוי.

השיקום צפוי להרגיע את המטופל, לשפר את זרימת הדם, להועיל במידה ניכרת ליכולת הביטוי והשפה ואף להועיל בהתרחשות נוירופלסטיסיטי, כלומר יצירת קישוריות חדשה במוח, דבר שיועיל בסופו של דבר לשיפור אמתי בכושר השפה.

קצת על אפזיה מוטורית וסנסורית

אפזיה סנסורית זוהי הפרעה שכחלק ממנה נפגעת יכולת ההבנה של האדם שסבל מאירוע מוחי. כושר הדיבור שלו תקין לחלוטין לעומת זאת. לצד זאת, אפזיה מוטורית מתארת מצב הפוך, בו כישור הדיבור איננו תקין אך ההבנה איננה נפגעת, קראו בהרחבה באתר https://neuro-shikum.com.

האפזיה המוטורית מתרחשת עקב נזק בחלק הפרונטופריאנטלי של המוח, בין היתר גם אזור הבורקה. בכל אופן, יש להבין כי ההתמודדות עם שני סוגי האפזיות הללו תהיה על ידי פניה להליך שיקומי. ישנם מוסדות טיפוליים שילוו אתכם החל מהרגע הראשון בו אתם סובלים מההפרעות כתוצאה מהאירוע המוחי ועד שתשובו לתפקוד תקין בחייכם האישיים. נוסף על כך, זכרו כי מהירות הפנייה לשיקום לאחר האירוע המוחי תהיה קשורה למידת יעילותו.