איך לפתח קריירה של שחקן כדורגל?

קריירה של שחקן כדורגל

עשרות אלפי ילדים צעירים חולמים להיות שחקני כדורגל. רק אחוזים בודדים מהם יצליחו להגשים את החלום. כיצד תוכלו לסייע לילדכם למקסם את סיכוייו להפוך לכוכב הבא? איך תעזרו לו לפתח קריירה של שחקן כדורגל באחת הליגות המקצועניות בישראל ומעבר לים? להלן סקירת כל השלבים בדרך לפסגת הכדורגל הישראלי והעולמי. קראו ולוו את ילדכם בצורה נכונה.

צעד ראשון – להתחיל מוקדם

מרבית כוכבי הכדורגל המקצועניים, וביניהם גם השחקן נתי דוידי, מספרים בראיונות לתקשורת על כך שמגיל צעיר היו "מאוהבים" בכדור ויצאו לשחק בכל הזדמנות. הצעד הראשון בדרך לקריירה מקצוענית מתחיל, אפוא, כבר בגיל 4-5, אפילו לפני כן. זה הגיל להכיר לילד את הכדור ולאט לאט לגרום לו לאהוב אותו. בשלב הראשון שחקו עם הילד באופן חופשי ובהמשך הכניסו אלמנטים לימודיים ראשוניים של בעיטה נכונה, מסירה, עצירת הכדור, כדרור וכדומה.

צעד שני – חוג וקבוצה

הילד נהנה? אוהב לשחק? זה הזמן לעלות שלב ולרשום אותו לחוג כדורגל. כבר מגיל 4 (טרום חובה) ניתן לרשום את הילד לחוג/בית ספר לכדורגל, שם ילמד את יסודות המשחק. תוך כדי, הילד יפתח מגוון יכולות וכישורים שיסייעו לו בחיים, כמו קורדינציה, ביטחון עצמי, כושר גופני, כישורים חברתיים ועוד. בגיל 9 ניתן להירשם למועדון כדורגל מסודר וליהנות מאימונים סדירים (פעמיים בשבוע לרוב) ומשחקים בליגה מסודרת המנוהלת תחת ההתאחדות לכדורגל בישראל (קבוצת גיל טרום ג'). כאן כבר יידעו לזהות האם בסיס היכולת קיים ופוטנציאל ההתפתחות המקצועית ישנו. כאן יידעו לכוון את ילדכם, לשפר את האלמנטים הדורשים שיפור ולהפוך אותו לשחקן טוב יותר וילד חברתי ובוגר.

צעד שלישי – ליווי אישי

משלב זה, עיקר סיכויי ההצלחה טמונים בילדכם – בכישרון שלו, בנכונות שלו לעבוד קשה, בחוזק המנטלי שלו להתגבר על קשיים, אכזבות ומכשולים. אבל העבודה שלכם כהורים בהחלט לא מסתיימת כאן. כיצד תוכלו להמשיך לסייע לו במסע הקסם בדרך להפיכתו לכדורגלן ברמה גבוהה?

  • מאמן אישי: רמת האימונים בקבוצות השונות בגילאים הצעירים לא אחידה ולעיתים אינה מספקת. הפתרון טמון בשירותיו של מאמן אישי, אשר יכול לזרז את קצב ההתפתחות המקצועית של ילדכם ו-"להגביה" את תקרת הזכוכית עבורו. אימון שבועי אישי עשוי לחולל מהפך של ממש ורבים מהמקצוענים של היום נהנו מאימון שכזה בילדותם.
  • ליווי פסיכולוגי: לפן המנטלי-פסיכולוגי משקל עצום בסיכויי ההצלחה של ילדכם לפתח קריירה מקצוענית ככדורגלן. ילד מוכשר ככל שיהיה, שנכנס למרה שחורה אחרי כל החמצה או הפסד, לא יוכל להתקדם לאורך זמן (ולהיפך: גם אחרי הצלחות וניצחונות צריך לדעת לשמור על פרופורציה נכונה). מאמן מנטלי, פסיכולוג ספורט או כל איש מקצוע אחר המשלב בין עולם הנפש לעולם הספורט יוכל לסייע לילדכם באופן מופלא.

ולסיום, טיפ חשוב מאיתנו – אל תסתפקו בלרשום את הילד למועדון כדורגל ולשכוח מזה. היו ערניים לרמת האימונים, להתפתחות שלו, להזדמנויות שהוא מקבל. חשים שהוא יכול להצליח יותר במקום אחר? התייעצו עם מביני עניין ובמידת הצורך, העבירו אותו לשם. הקריירה של רבים מכוכבי הכדורגל הגדולים ביותר השתנתה לטובה ברגע שעברו מועדון בצעירותם. שיהיה בהצלחה!