צילום ספורט דוקומנטרי – איך עושים את זה נכון

צילום ספורט דוקומנטרי

בשנים האחרונות, בוודאי מאז שנטפליקס נכנסה לחיינו, אנחנו יכולים לראות יותר ויותר סרטים וסדרות דוקו על ספורט. כולנו צפינו בריקוד האחרון של שיקגו בולס, בפורמולה 1 על המרוצים האגדיים, בסדרות על יובנטוס, בוקה ג'וניורס וקבוצות אחרות ברחבי העולם. סרטים וסדרות מופקים כל הזמן ומשודרים בערוצי טלוויזיה שונים. צופים בהם מיליוני אנשים בכל רחבי העולם. 

צילום ספורט דוקומנטרי זו אומנות בפני עצמה ולא מעט מהאנשים שמתעסקים בכך, מתמחים באופן ספציפי בסוג כזה של צילום, והם מציעים לקהל הצופים, סדרות וסרטים ברמה הגבוהה ביותר. אך בדומה לתחומי אומנות אחרים, אזי שגם כאן, לא כל צילום ספורט דוקומנטרי, חייב להיות בהכרח מיועד לשידור בטלוויזיה ובטח לא לנטפליקס. 

יותר ויותר אנשי מקצוע שעוסקים בתחום הצילום, בוחרים להתמחות בצילום דוקו, בפרט הם עושים את זה לצרכים פרטיים. למשל, אם קבוצה מסוימת רוצה לצלם משחקים ואימונים לצרכים שונים, ספורטאים שמבקשים לתעד את עצמם, הורים שמבקשים לתעד את הילדים שלהם בעת פעילות, או מארגנים של אירוע ספורטיבי המבקשים לתעד את האירוע. 

כיצד מתעדים אירוע ספורטיבי בצורה נכונה

החוכמה בצילום, באופן כללי ובפרט של צלם ספורט, היא לדעת לזהות לא רק את הכוכבים ולא רק את הדברים הבסיסיים, השכיחים, אשר מתרחשים על המגרש אלא גם דברים מעבר. החל מדברים שמתרחשים מאחורי הקלעים, בקהל, תחושות והבעות של שחקנים ועוד. כל פרט קטן יכול לשמש לצילום דוקו. 

צריך לציין עוד, כל מי שניגש לתהליך, חייב להכיר את המשתתפים, לדעת מה המטרה של הצילום, מה התוצאה שהוא אמור לספק וכמובן עליו לדעת כיצד לערוך את התוצרים השונים לכדי יצירה אחת שלמה ומעניינת, כזו שתשרת את מי שהזמין אותה.