כל המידע על חומצות שומן

חומצות השומן חיוניות לתפקוד התקין של הגוף, היות והן מהוות את הבסיס ליצירת קרומי התאים. הן אלו שאחראיות להחליט אילו מולקולות יצליחו להיכנס לתא, לעומת מולקולות אחרות, שיצטרכו לחכות בחוץ. מעבר לתפקיד החיוני שלהן בחדירות התא, הן משמשות גם בתור חומר המוצא ליצירת הורמונים שונים, האחראים גם כן על התפקוד התקין של הגוף. ללא הורמונים איכותיים, הגוף לא יצליח לשרוד. בנוסף לכך, חומצות השומן מהוות גם מקור אנרגיה זמין ואף מאפשרות לגוף להשתמש בוויטמינים מסיסי שומן.

מה מעולם לא סיפרו לכם על חומצות שומן?

קודם כל, חשוב להבין כי ישנם לא מעט סוגים שונים של חומצות שומן שונות, אשר הגוף יודע כיצד לייצר באופן עצמאי. אך ישנן חומצות שומן חיוניות, שהגוף חייב לקבל מהמזון, היות והוא אינו יודע כיצד לייצר אותן בכוחות עצמו. חומצות שומן אלו הכרחיות לתפקוד התקין של הגוף, לכן חשוב לוודא כי אתם צורכים מספיק מהן במזון. מדובר על אומגה 3 ואומגה 6, הנחשבות לחומצות שומן בעלות חיוניות עצומה לגוף.

אומגה 3 מצויה בעיקר בדגי מעמקים, אגוזי מלך ובשמן פשתן. חומצות שומן זו אחראית על מניעת התפתחות של דלקות בגוף, היא מסייעת לשמור על פרופיל שומני מתאים ומקטינה משמעותית את הסיכון למחלות לב ולטרשת עורקים. כמו כן, היא מהווה חלק חיוני בבניית רקמות המוח ומערכת העצבים, ולכן משמעותית מאוד לצורך הפעילות התקינה של המוח ולמניעת מצבי דיכאון.

אומגה 6 מצויה בשמנים מן הצומח, כגון שמן חמניות, שמן תירס וכדומה. היא משמעותית לייצור תקין של הורמונים ולתקינותם של תהליכים ביוכימיים שונים.

לכן חשוב לצרוך כמות מספקת של חומצות שומן, בין אם באמצעות הקפדה על תזונה מאוזנת או באמצעות נטילה של תוספי תזונה מתאימים.