באילו מקרים מבצעים ניתוח חניכיים

מחלות חניכיים מתפתחות בצורה איטית אך עקבית. זיהוי מוקדם של הבעיה מאפשר ריפוי מלא ומניעת גרימת נזק לחניכיים ולשורש של השן. ניתוח חניכיים נדרש כאשר דלקת מתמשכת גרמה להתפוררות של העצם ולנשירת שיניים. שימו לב, מחלות חניכיים עשויות להיות קלות או אגרסיביות. הטיפול במחלות החניכיים מתמקד בשלב מוקדם בניקוי של מצבורי החיידקים ובשלבים מאוחרים גם בניקוי וגם בשיקום הנזק שנגרם. ניתוח חניכיים נדרש כאשר טיפולי הניקוי אינם מספיקים להסרת כל רובד החיידקים המזיק ובמקרים בהם נגרם נזק חמור. 

איך מבצעים ניתוח חניכיים?

  1. הרדמה מקומית של האזור
  2. הפשלה של החניכיים לחשיפת העצם ושורש השן
  3. ניקוי של הרקמה הדלקתית והאבנית
  4. החזרה של החניכיים למקומן
  5. תפירה של האזור

לאחר ניתוח חניכיים תתבקשו להימנע משתייה ואכילה במשך מספר שעות. לאחר התפוגגות ההשפעה של חומרי ההרדמה צפוי כאב מקומי שמטופל באמצעות משככי כאבים. במצב תקין הכאבים חולפים לאחר מספר ימים. במצב של נפיחות, אדמומיות או חום יש לפנות מיד אל המרפאה.

ניתוח חניכיים להשתלת עצם 

במקרים חמורים בהם רובד החיידקים והאבנית כבר גרמו להתפוררות של העצם יהיה צורך בהשתלת עצם ממקור עצמי או מתרומה. ללא השתלת עצם בחניכיים לא תהיה אפשרות לשקם את הפה עם שתלים תותבות. הניתוח מתבצע על ידי רופא שיניים עם התמחות בכירורגיה. שימו לב, לא כל רופא שיניים מוסמך לבצע ניתוחי חניכיים

מה זה נסיגת חניכיים?

תחילה חשוב להדגיש שהנסיגה של החניכיים מתבצעת בתהליך ממושך. פעמים רבות אין כל תסמין (גם לא כאב) ובהעדר בדיקות שגרתיות אצל רופא שיניים, לא תדעו שאתם סובלים ממחלת חניכיים עד לשלב בו נגרם כבר נזק משמעותי. הבעיה נגרמת מרקמות שנעלמות בעקבות הדלקת כך שהשן והשורש הופכים חשופים יותר.