איך מתבצעת בדיקת שמיעה?

לאוזן יש שני תפקידים עיקריים, האחד להעברת גלי הקול אל המוח, והשני שמירת שיווי המשקל. לעיתים קיימת לקות שמיעה, הנגרמת מהרבה סיבות, היכולה להיות, מגיל צעיר החל מגיל ינקות ועד לגיל השלישי. הסיבות לירידה בשמיעה הן רבות החל מדלקת באוזן התיכונה, הגורמת לנוזלים בתוך האוזן התיכונה דבר המקשה על שמיעה, וכן יכול להיות גם בעיה קלה באוזן הגורמת לירידה בשמיעה, או בעיה עצבית. את כל הבעיות האלו ניתן לאבחן אך ורק על ידי בדיקת שמיעה. תפקיד הבדיקה הוא לאבחן את הבעיה על פי הפנית רופא אף אוזן גרון ולמצוא לה פתרונות שמיעה מיוחדים. אז מתי צריך להגיע לרופא, לבדיקת השמיעה ואיך מתבצעת בדיקת שמיעה?

מתי צריך להגיע אל בדיקת שמיעה?

  • כאשר יש אנשים שמדווחים על ירידה בשמיעה באחת האוזניים או בשתיהן.
  • בעקבות בדיקת סקר של ילודים, שלא יצאה תקינה. בדיקה זו חשובה במיוחד כי שמיעה, שאינו תקינה, עלולה לגרום לתינוק שלא להתפתח כראוי.
  • על מנת להעריך את סוג הפגיעה בשמיעה, כגון האם מדובר בבעיה בהולכת גלי הקול או בפגיעה באוזן הפנימית או פגיעה עצבית.
  • לאנשים, הנחשפים באופן קבוע לרעשים גבוהים מהרגיל, צריכה להתבצע בדיקת שמיעה, כדי לאבחן ליקוי בשמיעה כמה שיותר מוקדם.

איך מתבצעת בדיקת שמיעה?

בדיקת השמיעה מתבצעת בהתאם לסוג הבעיה ממנה סובל המטופל, לפיכך ישנם מספר סוגים של בדיקות שמיעה בהתאם למצבים אלו:

  • בדיקת הדים קוכליאריים-  בדיקה זו, המתבצעת לילודים בימים הראשונים לאחר הלידה, על מנת לאתר בעיות שמיעה. בדיקה זו מתבצעת על ידי החדרת מתמר זעיר אל האוזן, אשר משדר קול וקולט את החזר הקול. זוהי בדיקת סינון ראשונית, וכן תוצאה שאינה תקינה דורשת מעקב בלבד.
  • בדיקה של רישום תגובות עצב השמע וגזע המוח- הבדיקה הזו מתבצעת באמצעות חיישנים המוצמדים לראש המטופל על ידי סדרה של נקישות, המושמעות באוזניות ניתן לאבחן את הבעיה .
  • טימפנומטריה- זוהי בדיקה הבוחנת את התנועתיות של עור התוף, והיא מאפשרת בדיקה של נוזלים באוזן.

ניתן לבדוק את סף השמיעה בילדים ובמבוגרים, על ידי בדיקה המתבצעת בחדר אטום לרעש.

קראו גם http://www.medor.co.il/category/tinnitus