איך לעזור לילד מבחינה חברתית?

הדימוי העצמי והביטחון העצמי של הילד משפיעים בצורה מהותית על הקשרים החברתיים עם בני גילו. הקשרים הללו יוצרים שייכות חברתית והדבר חיוני להתפתחותו. חלק מהילדים מפתחים קשרים עם הרבה ילדים וחלק מסתפקים במעט חברים ואין בכך שום בעיה, אך במידה והילד לא מפתח קשרים חברתיים בכלל, הדבר עלול להצביע על קושי חברתי.

ילד בעל קושי חברתי לא יזום, לא ינסה לקחת חלק בפעילויות חברתיות, לא ישתף פעולה, לא יציע עזרה ולא יקבל עזרה. כמו כן הוא לא יחלוק, לא יתפשר, לא יקשיב, לא יבין מה החברים שלו מרגישים וכמה להתחשב בהם וכן יתקשה בקבלת מרות וחוקים.

כיצד אפשר לסייע לילד עם קשיים חברתיים?

ילד אשר לא מקיים קשרים חברתיים עם בני גילו, עלול כאמור לסבול מקושי חברתי ועל כן חשוב להעניק לו עזרה כמה שיותר מהר. המשיכו לקרוא כדי לדעת איך לעזור מבחינה חברתית!

ראשית כל, כהורים עליכם לעודד את הילד להזמין ילדים מהכיתה או הגן אליו, כאשר אתם תתווכחו בינו לבין הילדים. חשוב ללמד אותו כיצד להתנהג בחברה, לשים דגש על שיתוף הפעולה, פיתוח כושר מנהיגות, התמודדות עם כישלונות, יכולת עבודה בקבוצה ועוד.

חשוב מאוד שכהורים תסבירו לילד איך להיות סבלני ואיך מתנהגים בסבלנות. למדו אותו להמתין לתור שלו במשחק, במידה ויש לו אחים לחכות עד שאח שלו יסיים להתקלח ועוד.

מריבות הם חלק חשוב ועל כן הם הילד רב עם ילד אחר והריב לא מהווה סכנה, כדאי לתת לו להתמודד באופן עצמאי. במריבות לומדים שאפשר לכעוס וכדאי גם לסלוח.

סיוע מקצועי

כיום ניתן למצוא לא מעט קבוצות מיומנויות חברתיות שבהן הילד נפגש עם ילדים אחרים כאשר המטרה היא לסייע לו להתנהל בצורה תקינה בחברה. בקבוצות הללו הילד יקבל עזרה בכל הנוגע להתמודדות עם קשיים, חוקים ומצבים שאין לו עליהם שליטה ועוד. ראו כאן קבוצה לכישורים חברתיים אצל ילדים!

כמו כן, אפשר לבחור עבור הילד טיפול כלשהו שיכול לסייע לו ללמוד כיצד לנהוג בחברה וכן, לזהות מהיכן הקשיים החברתיים שלו נובעים ולטפל במקור הקשיים.