אבנים בכליות? אל תתמודדו עם זה לבד

אבנים בכליות מוכרות לציבור בעיקר כשהן מתחילות לסבך את הבריאות ולגרום לכאבים חזקים, אבל זה קורה גם לפני השלב הזה. אבנים נוצרות בכליות בגדלים שונים וכשהן מגיעות לגדלים משמעותיים וחוסמות את השופכן שמנקז את הנוזלים מהכליות, פונים לטיפול בגלל הכאבים העזים.

איך נוצרות אבנים בכליות?

כשמן כן הן, מדובר בהתגבשות גושים של מינרלים שאינם מופרשים מהגוף בגלל סיבות שונות, ויש כמה סוגים כאלה. האבנים יכולות להיות זעירות מאוד כך שהגוף יכול להפריש אותן בכל זאת, או שהן הולכות ומתגבשות לגושים שאין ברירה אלא להתערב ולפרק אותן או להוציאן בניתוח. לגוף יש שתי כליות שמהן מובילים שני שופכנים את הנוזלים לשלפוחית השתן, שאחראיות על הסינון וההפרשה של כל החומרים האלה מהגוף בשתן. 

איך מרגישים באבנים?

אבנים בכליות פחות מורגשות כשהן לא מגיעות לשופכן, אלא אם כן זה מגיע למצב קיצוני של אי ספיקה בכליות. מרגישים בזה בגלל כאבים עזים או בגלל ירידה בתפקוד הכליות שמתבטא בתסמינים שונים. יש כמה דרכי טיפול שנועדו לפרק את האבנים או להוציאן, כשכמובן הטוב ביותר הוא לגרום לגוף להפריש אותן החוצה בשתן בתהליך טבעי, כי זה דורש כמה שפחות פעולות חודרניות באופן יחסי.

איך הן נוצרות?

האבנים נוצרות ממלחים ומינרלים שאנחנו צורכים במזון ובגלל מחלות מסוימות או בעיות באורח החיים אנחנו נוטים לפתח אותן. זה קורה כשהשתן כבר מרוכז כל כך שהוא מכיל ריכוז גבוה של חומרים אלה וכשהגוף כבר לא מצליח למנוע את ההתגבשות בעצמו האבנים נוצרות ונשארות בכליות כשהן גדלות. לא תמיד יודעים למה זה נוצר אולם כשיודעים על גורמי סיכון כמו מחלת גאוט, למשל, או כשידוע שלא שותים נוזלים רבים בארץ חמה כמו שלנו, רצוי לבדוק מדי פעם כדי לוודא שהכליות מתפקדות ולאבחן זאת בזמן. לתיאום פגישת ייעוץ עם מומחה לאבנים בכליות  >>>>