טיפול תרופתי לאבנים בכליות

אבנים בכליות נוצרות כשהשתן מרוכז מדי. מה שמוביל להתגבשות גבישים בכליות המורכבים ממלחים ומינרלים. רוב אבני הכליה קטנות ונפלטות באופן עצמוני דרך דרכי השתן. אך, כשהאבן גדולה יחסית, היא יכולה לחסום את השופכן והכליה ולגרום לכאב חד וחזק שמורגש במותן, בבטן תחתונה, וגם יכול להקרין למפשעות לנשים ולאשכים לגברים. חסימה כזו שנמצאת לאורך זמן יכולה להוביל לפגיעה משמעותית בתפקוד הכליות ולכן חייב לטפל בה בהקדם.

>קראו על דרכי האבחון של אבנים בכליות

טיפולים באבנים בכליות

רוב האבנים בדרכי השתן הן קטנות מ-5 מ"מ ויכולות לצאת מן הגוף בעזרת השתן. אבנים אלו יגרמו לכאבים קלים בלבד. כדי לגרום ליציאתן מהגוף ניתן- לשתות כמות גדולה של מים ביום, לאכול אוכל מזין, וליטול משככי כאבים להקלה על הכאב או שימוש בחוסמי אלפא כמו דוקסיזיצין שמסייעים לאבנים בגודל בינוני לצאת בקלות עם זרם השתן. הכאבים הנגרמים כתוצאה מאבני כליה קטנות נמשכים לרוב כמספר ימים ועוברים כאשר הן יוצאות מהגוף. במקרים בהם האבנים הכלואות גדולות מ-6 מ"מ לרוב הן דורשות התערבות. אם יש כאבים, ניתן לקבל משככי כאבים. במקרים של זיהום, הטיפול יהיה קבלת אנטיביוטיקה.

טיפולים פולשניים באבנים בכליות

במקרים בהם האבן היא לא קטנה, ישנם ארבעה סוגים שונים של טיפולים, הטיפול הראשון הוא טיפול תרופתי, תרופה מקבוצת חסמי אלפא שמטרתה להרחיב את השופכן, צינור השתן ולאפשר פליטה של אבנים לא גדולות. טיפול שני, הוא ריסוק חוץ גופי של האבנים באמצעות מקור אנרגיה שמוצמד למתן ומייצר גלי הדף. הטיפול השלישי הינו אורטרוסקופיה, כניסה לדרכי השתן ולכליות דרך השופכה באמצעות צינורית דקה וארוכה המצוידת במצלמה וריסוק האבן בעזרת סיב דק של לייזר. טיפול רביעי הינו ריסוק מלעורי שמיועד לכמות גדולה של אבנים בכליות. כניסה לכליה עם סיב אופטי קשיח דרך חתך מתני קטן. לאחר הטיפול באבנים חשוב לבצע בדיקות כדי לזהות היווצרות מחודשת של אבנים בדרכי השתן.

כדי לקבל טיפול יעיל והסבר מפורט מאיש מקצוע, בקרו באתר https://nk-urology.com וצרו קשר- ד"ר ניר קליימן אורולוג מנתח ומומחה לאבנים בכליות- ותקבלו ייעוץ מקצועי ומותאם.