כאבי כתף שלא עוברים? מתי יש חשד לקרע לברום?

כאבים בכתף יכולים להיות כואבים מאוד, הם מרגיזים ומפריעים מאוד לשגרת החיים השוטפת, עם התקדמות הטכנולוגיה ניתן לזהות את מקורן של בעיות בכתף ביתר קלות על ידי החדרת מכשירים בפתחים קטנים בעור שגודלם יכול להיות שני ס"מ או אפילו סנטימטר אחד, מה שמקל על ההתאוששות מההליך. בזמן הפעולה מרדימים את המטופל ומכניסים מצלמה זעירה למרפק דרך החור דרכה יכולים לאבחן בעיות ולאחר מכן לטפל בהם.

מהו לברום הכתף?

המפרק של הכתף שלנו מורכב מסל וכדור, הראש של עצם הזרוע מכונה 'כדור', ויש שקע בעצם השכמה המכונה 'סל'. בשביל לייצב את הראש של הזרוע בתוך עצם השכמה ישנה רקמה 'צלקתית' – סחוסית רכה הסובבת את הסל – זהו לברום הכתף. הלברום מעמיק את הסל בחמישים אחוז ועל ידי כך מייצב את ראש הזרוע במקומו במפרק. ללברום מתחבר גם הגיד הדו ראשי וכמה רצועות בכתף שעוזרות ליציבות שלה.

ממה נוצר קרע לברום כתף?

קרע לברום כתף עלול להיווצר משני גורמים עיקריים – הגורם האחד הוא חבלה חזקה שמגיעה כתוצאה למשל מנפילה על יד מושטת, או מחבלה כלשהי ישירות בכתף. והגורם השני הוא פציעה הנגרמת מתנועות שחוזרות ונשנות של הכתף מה שמצוי מאוד אצל ספורטאים המשחקים משחקים בהם היד מונפת זמן רב כמו כדוריד או כדור-עף.

תסמינים המעידים על חשד לקרע לברום כתף

ישנם כמה תסמינים המעלים חשד לקרע לברום כתף, בהם תחושה של כאבים עמומים, בעיקר בזמן תנועות מסוימות של היד, תחושה של חוסר יציבות בכתף, אובדן תנועה בכתף, ולעיתים גם היתפסות או קליקים בכתף. הופעה של חלק מן התסמינים המופיעים פה היא סיבה ללכת לבדיקה של אורתופד מומחה בפציעות ספורט כדי לשלול או לאמת חשש של קרע לברום כתף.