דום נשימה בשינה – 4 גורמי סיכון

למי ששומע את המושג דום נשימה או קוצר נשימה בפעם הראשונה, דום נשימתי קורה כאשר לריאות אין מספיק חמצן או כאשר יש כמות יתרה של פחמן דו חמצני שלא מותירה מקום לחמצן להיכנס לריאות. מי שסובל מדום נשימה לא חייב לדעת מזה מכיוון שדום נשימה קורה במהלך השינה. ישנן סיבות רבות למצב הזה אך בעזרת טיפול נכון ניתן לפתור אותו.

הנה 4 גורמי סיכון שיכולים להוביל לדום נשימה בשינה

חסימת אוויר

דום נשימה בשינה יכול לקרות בעקבות חסימת דרכי הנשימה. החסימה יכולה לנבוע מבעיות הקשורות לגרון עצמו או לחולי אסתמה כשדרכי הנשימה שלהם מצטמצמים עד לכדי רווח קטן ממש שלא מאפשר כניסה סדירה של חמצן או אפילו בגלל נחירות כבדות. קראו על פתרון לנחירות בלילה.

פציעות

פציעה הפוגעת במערכת הנשימה או מסכנת אותה עלולה להשפיע לרעה על כמות החמצן בדם. למשל, פגיעה בעמוד השדרה יכולה לפגוע ישירות במוח או להשפיע באופן מידי על הנשימה. כשהמוח אומר לריאות לנשום, בזמן פגיעה המסרים יכולים להשתבש מה שעשוי להוביל לדום נשימה בזמן השינה. 

שאיפת כימיקלים

מקומות עבודה רבים מכילים בתוך מערך העבודה כימיקלים. העבודה עם החומרים הללו היא מסוכנת ואף עלולה להוביל למוות אם לא עובדים איתם כראוי. שאיפת הכימיקלים עלולה להרע לדרכי הנשימה, לריאות ולשאר הגוף שניזון מהחמצן אותו נושמים.

דלקות וזיהומים

קחו את דלקת הריאות למשל. טיפול לא נכון או טיפול שלא מתקבל בזמן יכול לגרום נזק רב לריאות מה שיכול להוביל לדום נשימה. ריאות מודלקות יכולות לחסום את דרכי הנשימה ולמעשה למנוע חמצן מהגוף אותו הוא כל כך צריך.

לסיכום,

דום נשימה לצערנו הוא די שכיח. טיפול נכון והבנה של כמות החמצן הנחוץ לגוף יכולה לסייע רבות בשביל למנוע את דום הנשימה בשינה הבא.