קרע במניסקוס

כמו הרבה פציעות ברך, קרע במניסקוס יכול להיות כואב ומתיש. למרבה הצער, הוא די נפוץ. למעשה, קרע מניסקאלי הוא אחד הפגיעות הסחוסיות השכיחות ביותר בברך. במאמר זה נרחיב יותר על דרכי הטיפול בו.

קרע במניסקוס

אז מהו המיניסקוס? המיניסקוס זו חתיכת סחוס בברך שמרפדת ומייצבת את המפרק. זה מגן על העצמות מפני בלאי, וכל מה שצריך זה פיתול טוב של הברך כדי לקרוע את המניסקוס. 

בחלק מהמקרים, פיסת הסחוס הגרוס משתחררת ונתפסת במפרק הברך וגורמת לה להינעל. באופן זה, חשוב מאוד להכיר את דרכי הטיפול השונים שיש לבעיות במיניסקוס.

האם זו בעיה שכיחה?

קרעים במניסקוס שכיחים בספורט הבא במגע כמו כדורגל, כמו גם בספורט ללא קשר למגע הדורש קפיצה וחיתוך כמו כדורעף וכדורגל. הם יכולים לקרות כאשר אדם משנה כיוון בפתאומיות בזמן ריצה, ולעתים קרובות, מתרחשים במקביל לפציעות אחרות בברך, כמו פציעה קדמית ברצועה הצולבת (ACL). 

קרעים במניסקוס, מהווים סיכון מיוחד לספורטאים מבוגרים מאחר והמניסקוס נחלש עם הגיל. יותר מ- 40% מהאנשים בני 65 ומעלה סובלים מהם.

איך מרגיש קרע במניסקוס?

תסמינים של קרע במניסקוס כוללים:

  • כאבי ברכיים
  • נפיחות
  • תחושת קפיצה במהלך הפציעה
  • קושי בכיפוף ויישור הרגל
  • נטיית הברך "להיתקע" או להינעל

בהתחלה, הכאב לא מקשה על התפקוד מידי. אתם יכולים אפילו לשחק בזמן הפציעה. אבל ברגע שהדלקת תתחיל, הברך שלכם כנראה תפגע לא מעט.

כדי לאבחן קרע במניסקוס, הרופא שלכם יעשה לכם בדיקה יסודית. הוא ירצה לשמוע פרטים על האופן שבו נפגעת. ייתכן שיהיה צורך בצילומי רנטגן, כדי לשלול עצמות שבורות ובעיות אחרות. 

יתכן שתזדקק אפילו לסריקת MRI, המאפשרת הערכה מפורטת יותר של סחוס הברך.