מהו וגיניזמוס והאם יש לו טיפול?

כאב בנרתיק הוא מצב שכיח מאוד המשפיע על נשים רבות במהלך חייהן. אחת הסיבות השכיחות לכאב בנרתיק היא וגיניזמוס – מצב שבו האישה חווה עוויתות לא רצוניות המקשות עליה בקיום יחסי מין.

וגיניזמוס הוא מצב שבו השרירים בנרתיק מתכווצים באופן לא רצוני כאשר הם באים במגע עם משהו כמו פין או מגע מסוג מיני או בדיקה גניקולוגית רפואית. וגיניסמוס הוא התכווצות בלתי רצונית של השרירים בשליש החיצוני של הנרתיק שהופך את החדירה לכואבת או בלתי אפשרית.

> תוכלו למצוא מידע נוסף על וגיניזמוס באתר של יעקב בורנשטיין.

למה זה קורה?

כאב בנרתיק יכול להיגרם מהרבה דברים, אבל הסיבה השכיחה ביותר היא וגיניזם. כאב בנרתיק יכול להיגרם גם מזיהום, פציעה או דלקת של הפות והנרתיק.

וגיניסמוס הוא מצב שבו לאישה יש עוויתות לא רצוניות של שרירי רצפת האגן שהופכות את החדירה לכואבת. זה גורם להתכווצות שרירים בנרתיק ו/או בפות שמקשה או בלתי אפשרית את החדירה לנרתיק. זה יכול גם לגרום לתסמינים אחרים כגון דיספרוניה (מין כואב), תדירות השתן או כאב ביציאות.

איך מטפלים? 

ישנם טיפולים שונים לוגיניזמוס , אך כולם קשורים לתרגילי שרירי רצפת האגן. תרגילים אלו יכולים לעזור לחזק את השרירים הגורמים להתכווצויות לא רצוניות של הנרתיק. הטיפול בווגינסמוס כולל טיפול התנהגותי וטיפול רפואי. זה יכול להיעשות על ידי גינקולוג או פסיכולוג.

הטיפול בוואגיניסמוס יכול להשתנות בהתאם למידת החמרה שלו ולגורמים אחרים כגון גיל, מגדר ונטייה מינית. זה יכול לכלול שילוב של תרופות, פיזיותרפיה וייעוץ הניתנים על ידי רופאים מומחים כמו רופא נשים יעקב בורנשטיין.

הטיפול בווגינסמוס כולל טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) ופיזיותרפיה של רצפת האגן (PFPT). CBT מתמקד בשינוי מחשבות על מין על מנת להגביר את הנוחות בפעילות מינית. עוד ניתן לטפל בוואגיניסמוס במגוון שיטות, כולל פסיכותרפיה ופיזיותרפיה.