למה ילדים מרטיבים בלילה? ד"ר קובי שגיא משתף

ילדים רבים מרטיבים בלילה, למרות שהם כבר מזמן נגמלו מחיתולים. ניתן כמובן למצוא סיבות רבות ומגוונות להרטבת לילה, החל משינה עמוקה מדי שאינה מאפשרת לילד להתעורר על מנת לרוקן את השלפוחית שלו בשירותים, ועד להתפתחות איטית יותר או סתם תקופה לחוצה המאופיינת בהרבה מתח וסטרס. חשובים להבין כי הסיבות להרטבת לילה משתנות מילד אחד למשנהו מדגיש ד"ר קובי שגיא, כך שלא ניתן לדעת בוודאות מהי הבעיה המדויקת. כמו כן, חשוב לזכור כי הרטבת לילה מתחת לגיל 5, כלל אינה נחשבת לבעיה. רק החל מגיל 5 ניתן להתחיל לטפל בתופעה, במידה והילד וההורים שלו מעוניינים בכך. חשוב לדעת כי ילדים רבים מפסיקים להרטיב בלילה בצורה עצמאית, גם ללא שום צורך בטיפול מקצועי.

כל הסיבות לכך שילדים מרטיבים בלילה – הסבר מפורט לפי ד"ר קובי שגיא וד"ר טל שגיא

כאמור, ניתן למצוא לא מעט סיבות להרטבת לילה מסביר ד"ר קובי שגיא, חלק מהסיבות קשורות להתפתחות איטית של הילד, בעיות פסיכולוגיות שונות, מבנה אנטומי שונה, שלפוחית קטנה מדי, שינה עמוקה מדי ועוד. לכל ילד יש את המנגנון שלו ואת קצב ההתפתחות שלו, ולכן קשה לפעמים לדעת מהי הבעיה שגורמת לתופעה של הרטבת לילה. חשוב לציין, כי בחלק מהפעמים צמצום כמות הנוזלים שהילד מכניס לגוף מספר שעות לפני שעת השינה שלו, יכולה לחולל פלאים. אך במקרים אחרים, ניתן לראות כי קיים חוסר איזון הורמונלי, אשר גורם לילד לייצר את אותה כמות השתן בלילה וביום. אצל רוב האנשים, כמות השתן בלילה פוחתת ברמה משמעותית, דבר שמאפשר לנו לישון לילה רציף ללא הצורך להתעורר כדי לבקר בשירותים. אך ישנם ילדים כי כמות השתן שלהם ביום ובלילה שווה, דבר שמעודד את התופעה של הרטבת לילה. במקרים כאלו, טיפול תרופתי יכול לסייע וביקר בקליניקה של ד"ר קובי שגיא הוא כדאי. בכל מקרה, בדרך כלל מדובר על עניין של הרגל, כך שילד שיתרגל להתעורר כאשר השלפוחית שלו מלאה, הוא ילד שיצליח להימנע מהרטבות לילה.

לסיכום, ילדים רבים מרטיבים בלילה מסיבות רבות ומגוונות, בחלק מהמקרים מדובר על סיבות רפואיות ואילו במקרים אחרים מדובר על סיבות פסיכולוגיות, כגון לחץ, מתח ועוד.