כך דפיברילטור מציל חיים

הטכנולוגיה והפיתוחים בתחום הרפואה מציעים מענה למצבים רפואיים רבים, ואכן תוחלת החיים עולה וקיים מענה למחלות רבות. אם כי אחד הגורמים המובילים לתמותה הוא דום לב. מדובר על אירוע פתאומי בו אדם מתמוטט בגין דום לב. הלב מפסיק לפעום בקצב הקבוע שלו. והבר מביא כמובן למוות. במצב של התמוטטות יש פעולות הצלה בסיסיות שבכוחן להציל חיים, ולמנוע את המצב בו האדם מאבד את החיים שלו בגין המקרה.

הדפיברילטור והצלת החיים

ליבנו פועם בקצב קבוע, וזאת הודות לקוצב הלב שאחראי על הקצב ועל הפעימות. מדובר על פעולה שמתרחשת באמצעות אנרגיה חשמלית שקיימת בגופנו. במידה וקיימת בעיה בקוצב הלב עלולות להיווצר בעיות קצב ואף דום לב חלילה. במקרה כזה ניתן להציל את חיי האדם ולמנוע את המוות שלו באמצעות הדפיברילטור. מדובר על מכשיר שמצמידים אותו לבית החזה של האדם שליבו נדם. המכשיר נותן לאדם מכת חשמל שגורמת לכך שליבו יחזור לפעום כראוי. מכת החשמל הזו בכוחה להציל את חיי האדם.

ניתן לקרוא בהרחבה על מה זה דפיברילטור במאמר הבא.

המיידיות של הטיפול

היות וכאשר אדם מתמוטט ונמצא במצב מסוכן כזה, כל רגע הינו בעל משמעות רבה. במידה והוא יקבל טיפול מתאים במקום, הרי חייו ינצלו. אך כל רגע שחולף וכל עיכוב קל בטיפול שמוגש לו, כרוך בנזקים חמורים והמוות מרחף מעליו בכל רגע ורגע. אז, ברגעים המשמעותיים הללו, עד שצוות ההצלחה יגיע למקום ויגיש את העזרה הרפואית הנחוצה, יוכלו גורמים שאינם מקצועיים לבצע את הפעולה הרצויה עם דפיברילטור. וכך לנצל את הרגעים הקריטיים ולהציל את חייו.

תפעול פשוט וקל

העובדה שכל אחד יכול להציל חיים בעזרת דפיברילטור, וזאת לאחר הדרכה לא ארוכה, מביאה לכך שהמכשיר עשוי להיות מועיל ביותר, גם במקומות בהם אין גורמים רפואיים או מטפלים מוסמכים. כך שבכל מקום עבודה, בכל חברה או אפילו בבתים פרטיים ניתן להיעזר במכשיר. דפיברילטור יוצב במקום, אחד או שניים מהנוכחים ילמד כיצד עושים בו שימוש מועיל. וכל זאת בתקווה כי לא יתרחשו מקרי חירום בהם המכשיר יוכיח את עצמו…לפרטים נוספים חפשו אותנו : איפה דפי?