מה זה קרינה אלקטרומגנטית והאם צריך לפחד ממנה?

קרינה אלקטרומגנטית היא קרינה אשר נובעת ממוצרי חשמל, רדיו וגם מאור השמש עצמו. חשיפה מוגברת לקרינה מובילה לבעיות בריאותיות כמו כאבי ראש ומחלות קשות יותר כמו סרטן. לכן קיימת למשל התנגדות רבה בקרב הורים להצבת אנטנות סלולריות סמוך למוסדות לימוד, מחשש לפגיעה בתלמידים, שרובם כלל אינם ערים לאפשרות זו. עם זאת, לא ניתן למנוע לחלוטין את הקרינה האלקטרומגנטית, מאחר שאנו חיים בעולם מודרני, שמכיל בין היתר אנוטנות סלולריות מכשירי חשמל, וגם לא ניתן למנוע קרינה מהשמש. לכן יש להתמודד עם הקרינה ולפתח מודעות להשפעתה המזיקה ולדרכי ההתמודדות האפשריות איתה. 

כיצד מודדים קרינה אלקטרומגנטית

הפחד מקרינה כזו נובע בעיקר מרמות רגישות שונות של כל אחד מאיתנו וגם חששות מובנים שבאזור בו אנו מתגוררים או נוכחים מדי פעם יש קרינה גבווה מהמותר. המשרד לאיכות הסביבה מעניק רשיונות לחברות המתמחות בתחום לבצע בדיקות קרינה (הקליקו למידע בהרחבה), ואם התוצאות נמצאות מחוץ לטווח המאושר ע"י המשרד, כלומר מעל 100 מיקרו וואט לסנטימטר מרובע, יש צורך בהפחתה מיידית שלה באמצעות מיגון נגד קרינה. מיגון כזה צריך ממילא להיות מותקן סמוך לשנאים, ארונות ולוחות חשמל, וכן מתקני תקשורת ואנטנות סלולר. המיגון אפשרי רק כאשר מומחים לדבר בעלי ניסיון ומוניטים מטפלים בעניין ומתקינים רדידים אשר מונעים את מעבר הקרינה מהמכשיר החשמלי לחלל המבנה.

איך מבצעים סימולציית קרינה

לפני הקמת מבנה חובה על הקבלן לתת מענה גם להיבט של הקרינה האלקטרומנגנטית, ולכן הוא נדרש להיתר כדי ליצור את התשתית החשמלית של המבנה (חדר שנאים, ארון חשמל וכו'). כיום אין עדיין תקנים לעוצמת השדה המגנטי אבל ישנן המלצות של המשרד לאיכות הסביבה לקבוע סף של שני מילגאוס לחשיפה ממושכת לשדה, וטיפול במתקני חשמל קיימים מומלץ ברמה של חשיפה מעל ארבעה מיליגאוס. כדאי לבדוק את עוצמת השדה המגנטי לפני מעבר למבנה חדש, דירה או משרד, ולוודא שאין חריגות שעלולות לסכן את בריאוטת הדיירים והנוכחים. באמצעות תוכנות סימולציה ניתן לאמוד מראש את גודל השדה האלקטרומגנטי ולהגיב בהתאם אם צפויה רמה גבוהה מדי.

קראו כאן על משמעות גז ראדון בממ"ד