הורמון גברי – כל מה שחשוב לדעת

הורמונים הם השליחים הכימיים השולטים על פעולת הגוף שלנו. הם מיוצרים על ידי בלוטות בגוף ויש להם השפעה רבה על הבריאות שלנו. גוף האדם מורכב מסוגים שונים של הורמונים, כאשר לכל אחד מהם יש תפקיד ואחריות שונה על התהליכים התפקודיים בגוף. ישנם הורמונים שמעורבים גם בתפקוד המוח. הם מווסתים את כל תהליכי החיים, כולל מצב רוח, שינה, תיאבון וגם המחשבות והפעולות שלנו.

לגברים ולנשים יש הורמונים מסוגים שנים שקיימים בגוף, כשתפקידם המרכזי הוא לווסת את מערכות הרבייה ושליטה על ההתפתחות המינית. הורמונים זכריים חשובים מאוד בהתפתחות המינית הגברית. יש להם השפעה על החשק המיני, ייצור הזרע וגודל האשכים – ולכולם קיים תפקיד משמעותי כאשר גבר מעוניין להביא ילדים לעולם.

הורמון גברי – אילו סוגים קיימים במערכת הרבייה של גברים?

  • הורמון טסטוסטרון – הורמון גברי הממלא תפקיד מרכזי בהתפתחות איברי המין של הגבר. הוא גם אחראי על צמיחה ותחזוקה של השרירים, העצמות והשיער.
  • הורמון LH – הורמון המין הממלא תפקיד חשוב בצמיחה והתפתחות של איברי המין והאשכים הזכריים.
  • הורמון FSH – הורמון מין שיכול לעורר או לעכב את התפתחות האשכים אצל גברים.
  • הורמון פרולקטין – זהו הורמון הקשור לתהליך ייצור תקין של זרע אצל הגברים. 
  • הורמון מלטונין – הורמון המווסת את השינה והערות בבני אדם, הוא מיוצר על ידי בלוטת האצטרובל, השוכנת בבסיס המוח. סוג הורמון זה קשור גם להשפעה על פעילות תקינה של התפתחות האשכים אצל גברים.

מה קורה כאשר נוצרת בעיה באחד מההורמונים הגבריים?

במידה ואחד או יותר מההורמונים הגבריים לא מתפקד כמו שצריך, הדבר עלול לגרום לבעיות פוריות אצל הגבר וכך מורכבות גדולה יותר להביא ילדים לעולם. כדי לבחון בצורה מקיפה את הגורם לבעיה, מומלץ לעבור בדיקות זרע במעבדה המתמחה בכך.