אגרנות: הכירו את ההפרעה שאנחנו לא תמיד מודעים אליה

אגירה היא הפרעה כפייתית המתאפיינת ברכישה מוגזמת של וקושי להשליך רכוש. הפרעת האגירה האובססיבית-קומפולסיבית עלולה להיות בעיה רצינית הגורמת למצוקה לאגרן ולסובבים אותו.

דוגמאות להתנהגות כפייתית

אנשים רבים אוגרים בעלי חיים, ספרים ופריטים אחרים. דוגמאות להתנהגויות כפייתיות: יש אנשים שהם כפייתיים לגבי סימטריה, החלקת שיער, שמירה על ניקיון הבית או בדיקה מתמדת של חיידקים.

עם הפרעת האגירה, האדם מתקשה לעתים קרובות להיפרד מחפצים שעשויים להיות בעלי ערך סנטימנטלי או שימושיים עבורם. הם עשויים לרכוש פריטים באופן אקראי, מתוך אמונה שלעולם לא יהיה להם מספיק מקום לשמור אותם. אדם הסובל מהפרעה זו עשוי שלא לפנות לעזרה עקב בושה, מבוכה או האמונה המוטעית שהאיסוף שלהם מועיל.

למה זה קורה?

סיבת האגירה עדיין לא ידועה. עם זאת, חלק מהאנשים אובחנו עם OCD או הפרעות נפשיות אחרות כמו דיכאון, PTSD או סכיזופרניה. אגירה יכולה להיות מופעלת גם על ידי אירועים טראומטיים כמו גירושין או מוות במשפחה.

אגירה כפייתית מאופיינת באובססיה לרכוש ולהציל דברים ללא כל תקווה ריאלית להשתמש בהם או להעבירם לאחרים. אגרנים חיים עם כמות קיצונית של עומס בביתם או במשרדם ואין להם שום כוונה להיפטר מהחפצים.

כמו שאמרנו, גורם אגירה היא סוג של הפרעה אובססיבית קומפולסיבית, שעלולה להיגרם מגורמים שונים. אגירה קשורה בדרך כלל להפרעה אובססיבית-קומפולסיבית – מצב זה גורם לאדם לחוש מחשבות חודרניות המפריעות ליום יום.

לסיכום:

אגרנים אינם ששים לזרוק דבר, גם אם אין להם שימוש בו. הם עלולים גם לשמור על בתיהם בחוסר סדר, וליצור סיכונים בריאותיים. אם אתם נתקלים בדבר שכזה בקרב אנשים הקרובים אליכם, יש כלים עבור התמודדות עם אגרנות וכדאי לטפל בהקדם על מנת לא לצור סיכובים נוספים בהמשך.