מה ההבדל בין פחדים לחרדות?

פחדים וחרדות

הרבה פעמים נוטים להתבלבל בין פחד לחרדה. הם נוטים לייחס לפחד את המשמעות ואת התוכנות של חרדה, ולחרדה הם מתייחסים כמו פחד. אומנם מדובר על תחושות דומות במובנים מסוימים, אך הן מאוד שונות ומשפיעות בצורה אחרת לגמרי על החיים שלנו.

מה ההבדלים בין פחד לחרדה?

לפני שנגדיר מה זה פחד ומה זו חרדה, צריך להדגיש שני המקרים, שני המצבים, הם טבעיים לגמרי, אנושיים ואפשר להתמודד איתם. ההבדל העיקרי, עוד לפני שנוגעים במהות של כל אחת מהתחושות, הרי שפחד הוא דבר שקיים אצל כל אחד ויש כלים מסוימים להתמודד איתו, לעומת זאת, בשביל להתמודד בחרדה מתמודדים עם טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול שדורש אבחון ועבודה עם מטפל.

כל אחד מאיתנו, בצורה כזו או אחרת, מפחד ממשהו. יש כאלה שמפחדים ממחטים, יש כאלה שמפחדים מהים, אחרים מפחדים מכלבים. פחד הוא דבר טבעי שאנחנו נולדים איתו או רוכשים עם הזמן, הוא מלווה ברגש, ובדרך כלל הוא מתייחס לאיום מיידי, איום שאנחנו קרובים אליו פיזית וכן מבחינת זמן. עם זאת, הוא לא משתק אותנו. אנחנו יכולים לפחד מכלבים כשנראה אותם, אך זה לא יגרום לנו להתנהל אחרת במהלך היום יום, כשהם לא יהיו בסביבה שלנו.

חרדה לעומת זאת, זה משהו הרבה יותר עמוק, היא משתקת אותנו, היא תמנע מאיתנו לפעול, היא תלווה בדרך כלל במחשבות, וכן בתגובות פיזיות, החל מגלי חום, שיתוק פיזי, התקפים, מתח ועוד. ההתעסקות שלו בחרדה היא הרבה מעבר לנקודה הספציפית בה אנחנו חווים אותה. למשל, אדם שחווה חרדה, הרבה פעמים יעבור תהליך פנימי בינו לבין עצמו, הוא יחוש מצוקה, ויצטרך לקבל טיפול בשביל להתמודד איתה.

כיצד מתמודדים עם פחד וחרדה?

לא עם כל מצב של פחד אנחנו בהכרח יכולים להתמודד, אך בעיקרון ההתמודדות היא הרבה פיזית. למשל, אם אנחנו מפחדים מכלבים, אז פשוט נדאג להתחבר אליהם לאט לאט, תחילה לכלבים קטנים ואחרי זה לכלבים גדולים. כך נגלה שהפחד הוא לא אמיתי והם לא מאיימים עלינו.

חרדה, כאמור, מחייבת טיפול פסיכיאטרי או פסיכולוגי, מאחר ומדובר במצב שמלווה ברגש עמוק ובתחושה של מצוקה אמיתית שאנחנו חווים.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest
נטלי ויסמן

נטלי ויסמן

לאחר שנים שעסקה בתחום הפיננסי, החליטה נטלי
שזה הזמן לעסוק במה שהיא באמת אוהבת, מאמנת ספורט אישית.

לא כדאי לכם לפספס ...

כדורי הרזייה

כדורי הרזייה – איך לעשות את זה נכון

בעידן בו כולם רוצים להיות רזים ויפים הם עושים את כל הטעויות האפשרויות ולעיתים דוחים את הדיאטה שלהם לאחר החגים ולרוב לימי ראשון שכולנו מכירים. אז למה אנשים דוחים את הדיאטה שלהם ואיך אפשר לסייע להם לעמוד בתהליך ולרזות בדיוק

קרא עוד »
מושב עיסוי שיאצו

מושב עיסוי שיאצו – איך בוחרים נכון?

אם מעולם לא עשיתם עיסוי מקצועי, לנסות להבין איזה סוג טיפול יתאים לכם יכול להרגיש די מפחיד. ישנן טכניקות מסוימות להפגת כאבים, בעוד שאחרות – נהדרות להרפיה. חלקם עושים פלאים כדי להיפטר ממתח, בעוד שאחרים שואפים למתוח שרירים דחוסים.  מושב

קרא עוד »
טיפול פרטי לאחר אירוע מוחי

טיפול פרטי לאחר אירוע מוחי

אירוע מוחי הוא מצב שבו הגוף אינו מזרים את הדם אל עורקי המוח. המוח שלנו בנוי מחלקים שונים שאחראיים על דיבור, הליכה ויציבה, שיווי משקל, הפעלת איברים וכולי, לכן במידה וחלה הפסקה פתאומית של זרימת הדם למוח – ייתכן שבץ

קרא עוד »