מה ההבדל בין פחדים לחרדות?

הרבה פעמים נוטים להתבלבל בין פחד לחרדה. הם נוטים לייחס לפחד את המשמעות ואת התוכנות של חרדה, ולחרדה הם מתייחסים כמו פחד. אומנם מדובר על תחושות דומות במובנים מסוימים, אך הן מאוד שונות ומשפיעות בצורה אחרת לגמרי על החיים שלנו.

מה ההבדלים בין פחד לחרדה?

לפני שנגדיר מה זה פחד ומה זו חרדה, צריך להדגיש שני המקרים, שני המצבים, הם טבעיים לגמרי, אנושיים ואפשר להתמודד איתם. ההבדל העיקרי, עוד לפני שנוגעים במהות של כל אחת מהתחושות, הרי שפחד הוא דבר שקיים אצל כל אחד ויש כלים מסוימים להתמודד איתו, לעומת זאת, בשביל להתמודד בחרדה מתמודדים עם טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול שדורש אבחון ועבודה עם מטפל.

כל אחד מאיתנו, בצורה כזו או אחרת, מפחד ממשהו. יש כאלה שמפחדים ממחטים, יש כאלה שמפחדים מהים, אחרים מפחדים מכלבים. פחד הוא דבר טבעי שאנחנו נולדים איתו או רוכשים עם הזמן, הוא מלווה ברגש, ובדרך כלל הוא מתייחס לאיום מיידי, איום שאנחנו קרובים אליו פיזית וכן מבחינת זמן. עם זאת, הוא לא משתק אותנו. אנחנו יכולים לפחד מכלבים כשנראה אותם, אך זה לא יגרום לנו להתנהל אחרת במהלך היום יום, כשהם לא יהיו בסביבה שלנו.

חרדה לעומת זאת, זה משהו הרבה יותר עמוק, היא משתקת אותנו, היא תמנע מאיתנו לפעול, היא תלווה בדרך כלל במחשבות, וכן בתגובות פיזיות, החל מגלי חום, שיתוק פיזי, התקפים, מתח ועוד. ההתעסקות שלו בחרדה היא הרבה מעבר לנקודה הספציפית בה אנחנו חווים אותה. למשל, אדם שחווה חרדה, הרבה פעמים יעבור תהליך פנימי בינו לבין עצמו, הוא יחוש מצוקה, ויצטרך לקבל טיפול בשביל להתמודד איתה.

כיצד מתמודדים עם פחד וחרדה?

לא עם כל מצב של פחד אנחנו בהכרח יכולים להתמודד, אך בעיקרון ההתמודדות היא הרבה פיזית. למשל, אם אנחנו מפחדים מכלבים, אז פשוט נדאג להתחבר אליהם לאט לאט, תחילה לכלבים קטנים ואחרי זה לכלבים גדולים. כך נגלה שהפחד הוא לא אמיתי והם לא מאיימים עלינו.

חרדה, כאמור, מחייבת טיפול פסיכיאטרי או פסיכולוגי, מאחר ומדובר במצב שמלווה ברגש עמוק ובתחושה של מצוקה אמיתית שאנחנו חווים.