מהם התסמינים של חרדה חברתית? איך לטפל בחרדת בחינות?

חרדה חברתית היא אחת מהפרעות החרדה הנפוצות ביותר בימינו, ובמאמר זה נספר לכם על התסמינים שלה.

מהם התסמינים המנטאליים של חרדה חברתית?

כאשר אדם מתמודד בחייו עם התופעה של חרדה חברתית, אחד הדברים הראשונים שהוא מתחיל לשים לב אליהם הוא השינוי המובהק בדפוסי החשיבה שלו.

ייתכן שהוא לא ישים לב לתופעה בזמן שהיא קורית, אך בשלב כזה או אחר הוא ישים לב שהוא חושב בצורה מאוד מסוימת אשר שונה באופן דרמטי מאופן החשיבה של אנשים אחרים, כאלה אשר אינם מתמודדים עם פחדים חברתיים.

לדוגמא, אנשים שיש להם חרדה חברתית נוטים לחשוב דפוסי חשיבה שליליים מאוד ולהחזיק במגוון רחב של אמונות מגבילות אשר קשורות לאופן שבו הם תופסים את עצמם, כמו גם לאופן שבו הם חושבים שאנשים אחרים תופסים אותם.

לכן הם עלולים לחוות דיבור פנימי שלילי בדמות של ביקורת עצמית מוגזמת, נזיפות פנימיות וכיוצא באלה.

למדו על טיפול עצמי בחרדה חברתית

מהם התסמינים הרגשיים של חרדה חברתית?

כל אותם דפוסי חשיבה שליליים ואמונות מגבילות אינם נותרים ברמת החשיבה, הם מעוררים תגובה רגשית שלילית שבדרך כלל הינה גם עוצמתית למדי.

לדוגמא, אם אדם מתחיל לחשוב מחשבות שליליות על עצמו ולבקר את עצמו, מן הסתם שהוא יחווה רגשות שליליים לא נעימים כגון חוסר ביטחון, פחד או חרדה.

תסמינים רגשיים אלה בתורם משפיעים על דפוסי החשיבה והאמונות של האדם המתמודד עם חרדה חברתית, וכך נוצר לו מעין "מעגל קסמים" שקשה לצאת ממנו.

מהם התסמינים ההתנהגותיים של חרדה חברתית?

בנוסף על כל התסמינים הפנימיים שתוארו קודם לכן, חרדה חברתית גם באה לידי ביטוי בהתנהגות חיצונית, בדרך כלל הימנעות מסיטואציות חברתיות, אך לפעמים גם התמכרויות מסוגים שונים.